Szkoła Podstawowa w Spalonej

  • Kalendarium

    Środa, 2024-05-15

    Imieniny: Dionizego, Nadziei

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 4272868
    • Do końca roku: 230 dni
    • Do wakacji: 37 dni

WARSZTATY CHEMICZNE W INSTYTUCIE CHEMII UW WE WROCŁAWIU

22 września 2018 r grupa uczniów uczestniczyła w warsztatach chemicznych w ramach Festiwalu Nauki 2018

1. MAGIA CIEKŁEGO AZOTU - doświadczenia prezentowały skutki "mrożących" właściwości ciekłego azotu. Zobaczyliśmy  jak zanurzanie w nim różnych przedmiotów wpływa na ich elastyczność.

2. CHEMIA JĄDROWA – ZJAWISKA ZWIĄZANE Z PROMIENIOTWÓRCZOŚCIĄ NATURALNĄ - w czasie pokazu zostały zaprezentowane właściwości substancji związane z emisją promieniowania jonizującego, w pokazie wykorzystany był licznik Geigera-Müllera oraz sonda scyntylacyjna.

 

3. TAJEMNICE MIKROŚWIATA, CZYLI NIEWIDZIALNY ŚWIAT WOKÓŁ NAS - mogliśmy  samodzielnie posłużyć się mikroskopem elektronowym w celu „podglądania” tajemnic mikroświata.  Obejrzeliśmy kilka preparatów biologicznych, takich jak owady, rośliny i pleśnie. Dowiedzieliśmy się  jak bardzo uniwersalnym narzędziem jest mikroskop elektronowy i jak wiele dziedzin nauki korzysta z jego możliwości.

4. ZDJĘCIA NA PŁÓTNIE  - chemiczne skutki działania światła odgrywają w naszym życiu istotną rolę, z czego najczęściej nie zdajemy sobie sprawy. Reakcje fotochemiczne czyli takie, które zachodzą pod wpływem działania światła, są najważniejszymi dla życia procesami na Ziemi. Fotoliza wody na wolny tlen i wodór dała niezbędny dla życia tlen, bez którego nie powstałoby życie. Utworzona w procesie fotosyntezy materia organiczna jest podstawą łańcucha pokarmowego. Paliwa kopalne: węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny są także przykładem zmagazynowanej na drodze procesu fotochemicznego energii. Współcześnie  człowiek również próbuje wykorzystać reakcje chemicznez udziałem światła  w takich dziedzinach jak fotografika, drukarstwo, elektronika a nawet medycyna.Celem pokazu było  wywołanie obrazka na materiale pod wpływem promieniowania świetlnego (cyjanotypia).