Lekcja historii w byłym obozie koncentracyjnym i zagłady Gross Rosen w Rogożnicy.

Trudna historia relacji między Polską a Niemcami, a w szczególności historia II wojny światowej, któ­rej 80-ta rocznica wybuchu przypada w 2019 roku to ważny punkt programu wymiany. 23 maja 2019r. grupa polskich i niemieckich uczniów uczestniczyła  w lekcji historii w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Gross Rosen w Rogożnicy. Najpierw odbyła się projekcja filmu historycznego przygotowanego w oparciu o wspomnienia i relacje byłych więźniów. Po filmie uczniowie oglądali ekspozycje muzealne, wystawy stałe i czasowe, archiwalne dokumenty, historyczne zdjęcia. W obozie  życie straciło ok 40 tys. ludzi.