Nietypowa lekcja muzyki w klasie 5a...

Klasa 5a aktywnie uczestniczyła w spotkaniu z pasjonatem muzyki tradycyjnej- panem Przemysławem Kwiatkowskim, który pod okiem doświadczonego lutnika własnoręcznie stworzył od podstaw lirę korbową. Na spotkanie z uczniami przyniósł ze sobą bębenek wykonany na bazie sita oraz flety bezotworowe. Barwne opowieści o tzw. Dziadach, czyli lirnikach przeplatane były tradycyjnymi pieśniami. Uczniowie dowiedzieli się, że dziad pełnił ważną funkcję w społeczeństwie – przede wszystkim był nośnikiem informacji, ale również przynosił mieszkańcom nadzieję. Usłyszeli wiele ciekawostek, np. o tym, że lirnicy mieli swój cech, a także tajemniczy język. Bardzo często dziad był niewidomy, dlatego miał swojego prowydnika, czyli przewodnika, który towarzyszył mu w jego podróży od wsi do wsi. Dźwięki liry, podobne do brzmienia dud zaciekawiły na tyle młodych uczestników spotkania, że na koniec chętnie próbowali swoich sił, by wydobyć je z tych ciekawych instrumentów.  Bardzo dziękujemy panu Przemysławowi za to arcyciekawe spotkanie.