Poznaj - nie oceniaj! Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

W dniu dzisiejszym nasza szkoła włączyła się w akcję promowania otwartości, empatii i zrozumienia do odmiennych potrzeb i możliwości osób ze spektrum autyzmu. Uczniowie uczestniczyli w pogadance, oglądali filmy i przypomnieli sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas. Celem tych obchodów jest zwiększanie wiedzy społeczeństwa szkolnego na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin. Tego dnia niektórzy uczniowie wraz z nauczycielami przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim. Za co bardzo dziękujemy. Nie jesteście sami!

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza, czasem nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Przerwy z reguły spędzają samotnie. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.