XI Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku - eliminacje szkolne.

16 kwietnia 19 uczniów naszej szkoły po raz pierwszy wzięło udział w szkolnych eliminacjach XI Mistrzostw Dolnego Śląska w Sudoku. Najwięcej punktów zdobyła uczennica klasy 6a Nikola Ksel.

Sudoku zostało wynalezione przez Amerykanina Howarda Garnsa w 1979 r. i opublikowane pod nazwą „Number Place”. Łamigłówka przeszła wiele zmian. Dzisiejsze sudoku pojawiło się po raz pierwszy w Japonii w 1986 r., w czasopiśmie Nikoli, jednak międzynarodową sławę zyskało dopiero w 2005 r.

Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku są organizowane od 2012 roku. Do pierwszej pilotażowej edycji zgłosiło się ponad 100 szkół i wystartowało w nich ponad 4000 uczniów. ­W roku 2019 w eliminacjach uczestniczyło ponad 5000 zawodników.

Organizatorem pierwszych czterech edycji była Fundacja Matematyków Wrocławskich we współpracy z serwisem MalyPitagoras.pl. Od roku 2016 organizatorem Mistrzostw jest Politechnika Wrocławska.

Sudoku rozwija zdolności analityczne i matematyczne wśród dzieci, podtrzymuje je wśród osób dorosłych i zapobiega ich utracie wśród seniorów. Sudoku i gimnastyka umysłu to najlepsza metoda ćwiczenia mózgu, pamięci, zdolności myślenia i sposób na przeciwdziałanie chorobom takim, jak Alzheimer.