Szkoła Podstawowa w Spalonej

  • Kalendarium

    Niedziela, 2024-04-28

    Imieniny: Bogny, Walerii

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 4231166
    • Do końca roku: 247 dni
    • Do wakacji: 54 dni

informacje o wystawie

Wystawa „OBOK. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce” przygotowana wspólnie przez Zamek Królewski w Warszawie oraz Martin-Gropius w Berlinie. Wystawa prezentowana w Berlinie w dniach od 23 września 2011 do 9 stycznia 2012 r., w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Nad merytoryczną częścią wystawy czuwa Rada Programowo-Naukowa pod przewodnictwem prof. Władysława Bartoszewskiego. Kuratorką projektu jest polska historyczka sztuki Anda Rottenberg, wieloletnia dyrektorka Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. 

" Polska i Niemcy sąsiadują ze sobą ponad 1000 lat. Zawikłane dzieje tego sąsiedztwa obfitowały w doniosłe wydarzenia polityczne, często usuwające z pola widzenia obszary cywilizacyjnej wspólnoty w takich dziedzinach jak gospodarka, kultura, religia, a nawet język.

Tak polska, jak i niemiecka pamięć kulturowa, naznaczona emocjami i uprzedzeniami, nie zawsze zgodna jest z narracją historyczną i nie zawsze sprzyja budowaniu przyjaznej współpracy. Po obu stronach Odry panuje jednak przekonanie, że fundamentem przyszłej przyjaźni jest wznowiony przed 20 laty proces wzajemnego poznawania. Przypadająca na rok 2011 Prezydencja Rzeczpospolitej Polskiej w Radzie UE stwarza wyjątkową okazję do pogłębienia tego dialogu przez zorganizowanie w stolicy Niemiec pierwszej w dziejach naszych stosunków wystawy, obrazującej historię ostatniego tysiąclecia.

W 19 salach zajmujących cały parter budynku o łącznej powierzchni 3200 metrów kwadratowych, zaprezentowanych zostanie około 700 obiektów historycznych oraz współczesnych – w tym 250 dzieł malarstwa, 30 rzeźb, 60 starodruków, 80 rękopisów i 60 grafik. Ponadto pokazanych zostanie ponad 60 dokumentów, 100 obiektów rzemiosła artystycznego, 150 fotografii, materiały filmowe oraz książki. Będzie można również usłyszeć nagrania muzyczne, między innymi Arnolda Schönberga, J.F. Telemanna oraz J.S. Bacha. Użyczone na wystawę dzieła sztuki są świadectwem rozwoju cywilizacyjnego, humanistycznego i kulturalnego w Polsce i Niemczech. Eksponaty pochodzą z licznych polskich, niemieckich i międzynarodowych kolekcji muzealnych i prywatnych. Są wśród nich m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Victoria & Albert Museum w Londynie oraz Biblioteka Watykańska.

Szczególną atrakcją będzie prezentacja monumentalnego dzieła Jana Matejki „Hołd pruski“ z Muzeum Narodowego w Krakowie. Na spojrzenie w przyszłość odważą się również współcześni artyści w pracach wykonanych specjalnie na zlecenie Martin-Gropius-Bau.

Bogaty program towarzyszący, skierowany również do uczniów i studentów, będzie miał na celu wsparcie wymiany kulturalnej między mieszkańcami Polski i Niemiec. Program przekazywać będzie wiedzę na temat tego, co wspólne w obu kulturach, przyczyniając się do zrastania się Europy i wzajemnego zrozumienia"