Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

9 maja 2014 roku w Gimnazjum w Spalonej odbył się pod patronatem Punktu Informacyjnego Europa Direct- Legnica konkurs „Wiedzy o Unii Europejskiej”,

zorganizowany w 10 rocznicę wejścia Polski do Wspólnoty Europejskiej.  W konkursie wzięło udział 7 dwuosobowych drużyn: 3 ze szkół podstawowych z Rosochatej pod opieką p. Józefy Kowal, z Bieniowic pod opieką p. Ewy Kurzeli, z Legnickiego Pola pod opieką p. Anny Pawiliszczy oraz 4 z gimnazjów: z Legnicy (Gimnazjum nr 10) pod opieką p. Adama Wiewiórki, z Legnickiego Pola pod opieką p. Anny Pawliszczy, z Miłkowic pod opieką p. Jolanty Szeszko i Gimnazjum w Spalonej pod opieką p. Ewy Jezierskiej-Gogulskiej. Konkurs rozgrywany był w dwóch etapach: test pisemny oraz odpowiedzi ustne. Uczniowie wykazali się obszerną wiedzą dotyczącą Unii Europejskiej, jej początków, kolejnych rozszerzeń, funkcjonowania organów, symboli itp. Ponadto drużyny zaprezentowały krótkie prezentacje multimedialne dotyczące dowolnego kraju Wspólnoty. Prezentacje nie podlegały ocenie, stanowiły ciekawą formę poszerzenia wiadomości o krajach członkowskich w trakcie przerwy między kolejnymi etapami konkursu. Po pasjonującej rywalizacji wyniki przedstawiają się następująco.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Rosochatej, II miejsce Szkoła Podstawowa w Legnickim Polu i III miejsce Szkoła Podstawowa w Bieniowicach. Natomiast w kategorii gimnazjów I miejsce uzyskało Gimnazjum z Zespołu Szkół w Legnickim Polu, II miejsce Gimnazjum w Spalonej reprezentowane przez Justynę Juszczak i Natalie Michałowską, III miejsce Gimnazjum z Zespołu Szkół Szkolno-Gimnazjalnych w Miłkowicach i IV miejsce Gimnazjum nr 10 w Legnicy. Nagrody dla zwycięzców ufundował Punkt Informacyjny Europa Direct w Legnicy, a dla pozostałych uczestników Rada Rodziców Gimnazjum w Spalonej. Ponadto każdy z uczestników otrzymał pakiet materiałów informacyjnych nt Unii Europejskiej. W przerwie konkursu przed przybyłymi gośćmi zaprezentowała się grupa taneczna z Gimnazjum w Spalonej, która zatańczyła układ taneczny tańca  nowoczesnego, a następnie zaprosiła uczniów z przybyłych szkół do wspólnego tańca integracyjnego „belgijka”. Najodważniejsi spróbowali sił i zatańczyli wspólnie z uczennicami z naszego gimnazjum. Mamy nadzieję na miłe wspomnienia z pobytu w naszym gimnazjum.