Szkoła Podstawowa w Spalonej

  • Kalendarium

    Poniedziałek, 2024-04-29

    Imieniny: Hugona, Piotra

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 4233529
    • Do końca roku: 246 dni
    • Do wakacji: 53 dni

SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE 19 grudnia 2014

19 grudnia odbyło się spotkanie podsumowujące projekt "Z tradycją za pan brat". Na spotkanie przybyli zaproszeni goście przedstawiciele Urzędu Gminy Kunice p. sekretarz Ewa Bużdygan, kierownik GOPS Anna Rosiak, przewodniczaca Rady Gminy Kunice p. Jolanta Szymonik-Urbańska, dyrektor Gimnazjum p. Jolanta Kozula, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kunicach p. Julita Czerwińska, p. Alicja Suszek, uczniowie klasy pierwszej i O ze Szkoły w Kunicach, rodzice, nauczyciele, radni Gminy Kunice: Beata Orłowska-Mielniczuk, Mariusz Garbera, uczniowie Gimnazjum w Spalonej.

Na początku wszystkich przybyłych powitała p. Ewa Jezierska-Gogulska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gimnazjum w Spalonej, przypomniała temat projektu, poinformowała o udziale Gminy Kunice jako fundatora, przypomniała o sposobie realizacji projektu oraz zapoznała zgromadzonych z przebiegiem spotkania. Aby zaprezentować działania w projekcie na początku zaprezentowano film przygotowany ze zdjęć z poszczególnych spotkań, które odbywały się co miesiąc i poświęcone były róznym technikom plastycznym. Celem projektu było:

-kultywowanie tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia

-integracja międzypokoleniowa

-kształcenie umiejętności manualnych, poznanie różnorodnych technik plastycznych

Po raz pierwszy spotkaliśmy się na warsztatach w poniedziałek, 29 września. Tematem naszych zajęć były kwiatowe dekoracje, wykonywane z krepiny specjalnej bibuły, która przypomina bibułę marszczoną, jest od niej grubsza i sztywniejsza. Dzięki tym właściwościom można ją dowolnie formować, układać i kształtować. Pod okiem mistrzyni kwiatowych bukietów pani Róży Jabłońskiej wykonywaliśmy szyszki, kwiaty, świerkowe gałązki.  Kwiatowe bukiety z krepiny wykonane podczas zajęć bardzo efektownie. Wykonanie kwiatów nie jest trudne, z łatwością poradzili sobie z tą techniką najmłodsi uczestnicy zajęć uczniowie szkoły podstawowej. Dużym wyzwaniem okazało się zrobienie bombki z zastosowaniem  techniki  qullingu. Bombkę wykonaliśmy wspólnymi siłami, każdy uczestnik zrobił po kilka kwiatów, które następnie nakleiliśmy na piłeczkę pinpongową, dzięki czemu powstała przepiękna kula kwiatowa. Może ona stanowić ozdobę świąteczną, ale też całoroczną dekorację okna. Ciekawą dekoracją są kwiaty, ułożone w obręcze. Kwiaty wykonane są z rurek tekturowych po papierze toaletowym. Wystarczyło je pomalować, pociąć na odpowiednie kawałki i skleić uformowane płatki. Tak przygotowana dekoracja wygląda ciekawie. W tych pierwszych warsztatach uczestniczyło 15 osób. Wykonaliśmy 100 % zaplanowanych zadań.

W październiku odbyły się kolejne spotkania warsztatowe. Tym razem wykonywaliśmy dekoracje z papierowej wikliny: serca, wieńce adwentowe, papierowe aniołki, jeżyki, ozdoby z qullingu, kwiaty z filcu. Chętni zaznajamiali się z frywolitkami. Każdy uczestnik znalazł cos dla siebie. Naszą mentorką była pani Maria Przasnysz, która w dziedzinie dekoracji jest prawdziwą specjalistką. Wszyscy z dużym zainteresowaniem zajęli się wykonaniem serc z papierowej wikliny i innych przedmiotów. Cuda i cudeńka wykonane tą techniką mogą mieć różne zastosowania koszyczki, doniczki, wazony, choinki. Największym powodzeniem  cieszyły się serduszka ozdobione pięknymi kwiatkami, wykonał je każdy uczestnik zajęć. W zajęciach uczestniczyło 25 osób.

W kolejnym spotkaniu projektu "Z tradycją za pan brat" poznaliśmy trzy formy dekoracji świątecznych: decupage, masa solna, stroiki świąteczne.. Poznaliśmy technikę decupage, która polega na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa). Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma  warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” – wycinać. Na zdjęciach prezentujemy ozdobione tą techniką pudełka, bombki. Z techniką tą zaznajamiała nas pani Dorota Szczepańska.

Kolejny pomysł na świąteczną dekorację to masa solna. Z masy solnej wykonywaliśmy aniołki, tak związane ze świąteczną atmosferą, prezentowała nam je p. Dorota Mikołaczyk, która służyła radą i pomocą przy ich tworzeniu.

Z kolei wykonywaniem stroików zajęła się p. Anna Jedynak, służąc pomocą przy realizacji tych świątecznych ozdób..

Następne spotkanie odbyło się 5 grudnia. Było to spotkanie wyjątkowe, wynikające z propozycji uczniów. Podczas spotkania wykonywaliśmy elementy dekoracyjne i dekoracje świąteczne, mające uświetnić podsumowanie projektu, zaplanowane na 19 grudnia. W spotkaniu wzięło udział 20 uczennic pod opieką 5 nauczycielek. Wykonywałyśmy kwiaty z papierowej bibuły, choinki, gwiazdki z papierowej wikliny, zdobiłyśmy pudełka, bombki techniką decupage, z masy solnej powstały aniołki, serduszka, z tutek papierowych powstały kwiatowe obręcze. Dużym zainteresowaniem cieszyły się haftowane kartki. Prace trwały do późnej nocy.

Po obejrzeniu filmu i wysłuchaniu narracji ponownie zabrała głos p. Ewa Jezierska-Gogulska, która podziękowała uczestnikom projektu oraz wszystkim zaangażowanym w jego realizację. Najbardziej aktywni otrzymali dyplomy i nagrody w postaci książek związanych z omawianymi technikami dekoracyjnymi. Następnie uczniowie Gimnazjum w Spalonej zaprezentowali jasełka, wprowadzając gości w świąteczny nastrój. Po gimnazjalistach głos zabrali najmłodsi uczestnicy, uczniowie Szkoły Podstawowej w Kunicach, którzy zaprezentowali kolędy i piosenki w języku angielskim, przygotowani przez p. Beatę Orłowską –Mielniczuk. Następnie goście udali się do sali nr 13, gdzie obejrzeli wykonane podczas projektu dekoracje. Chętni mogli je wykonać własnoręcznie. Wolontariusze ze Stowarzyszenia służyli pomocą i wskazówkami przy wykonywaniu kwiatów z krepiny, serc, choinek z papierowej wikliny oraz aniołków, zwierzątek z masy solnej. Masę solną szczególnie upodobali sobie najmłodsi uczestnicy. W sali obok organizatorzy przygotowali degustację świątecznych potraw, które wykonali uczestnicy projektu dzień wcześniej. Wśród potraw były paszteciki, barszcz, śledzie na różne sposoby z żurawiną, ze śliwką, bigos jarski, kutia, kluski z makiem, sałatki, pierniki i pierniczki, tort czekoladowy, ciasteczka z makiem. Przy każdej potrawie były przygotowane przepisy, które można było zabrać ze sobą do domu i wypróbować wzbogacając świąteczny stół.  Spotkanie było okazją do wymiany zdań, rozmów, poznania opinii nt projektu. Umożliwiła to ankieta, przygotowana przez organizatorów. Spotkanie zakończyło się póznym wieczorem.