Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

• Odwiedziny: 4271909

Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu - World Fair Trade Day

W dniu 8 maja 2015 w Gimnazjum w Spalonej w ramach Światowego Dnia  Sprawiedliwego Handlu - World Fair Trade Day, odbyło się spotkanie z edukatorami z Eko Centrum z Wrocławia, P. Martą Trawińską i P. Piotrem Antoniewiczem. W tym roku obchody odbywają się pod hasłem „Bądź zmianą”. Hasło nawiązuje do przesłania Gandhiego: Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.

<...>

Z okazji Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu uczniowie przygotowali liczne prezentacje multimedialne oraz tablice informacyjne w celu ukazania wkładu Ruchu FT w walkę z ubóstwem i wyzyskiem, ze zmianami klimatu i kryzysem gospodarczym, który ma największy wpływ na najsłabsze grupy społeczne na świecie.W szkole odbył się również konkurs na wypiek z produktów pochodzących ze Sprawiedliwego handlu. Cukier trzcinowy, kakao, suszona żurawina i pyszna czekolada były głównymi składnikami tych pyszności. A te wszystkie  produkty pochodziły z Fair Trade i zostały zakupione w polskich sklepach.

Do tego hasła nawiązywali zaproszeni edukatorzy. W części wykładowej zaprezentowali filmy, które pobudziły uczniów do dyskusji na temat sprawiedliwego handlu. Dla gimnazjalistów ze Spalonej temat Fair Trade nie jest już obcy. Od roku grupa 20 uczniów w ramach projektu Erasmus plus aktywnie pracuje nad tym tematem. Uczniowie zdobywają wciąż nowe umiejętności i to nie tylko w Polsce. Grupa projektowa była już w Niemczech, na Majorce i czeka ich jeszcze podróż do Szwajcarii.

Uczniowie wiedzą, że ich pieniądze kształtują świat i przyczyniają się do poprawy warunków życia mieszkańców Globalnego Południa. Gimnazjaliści próbują to uświadomić innym uczniom, dlatego chcą zaangażować jak największe  grupy społeczne do tego projektu.

W części warsztatowej poprzez gry i zabawy poznawali problemy plantatorów kawy czy kakao i próbowali wcielić się w te role. Młodzież z Gminy Kunice dokonuje już świadomych zakupów produktów z logo Fair Trade, bo wie że w ten sposób wspiera sprawiedliwy handel.