Podsumowanie Projektu Erasmus+

30 października o godzinie 17 w Hali Sportowej Gimnazjum w Spalonej odbyło się uroczyste zakończenie Projektu Erasmus+, na które przybyli zaproszeni goście. Podczas spotkania określono mocne i słabe strony współpracy szkół. Ustalono zadania do realizacji przez wszystkie szkoły partnerskie oraz ustalono termin nastepnego spotkania w Szwajcarii, które odbędzie się w marcu 2016 roku. Uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy, a potem bawili się wspólnie na dyskotece.

W naszej szkole odbyło sie niesamowite przedsięwzięcie, było ono trudne logistycznie i technicznie, jednak  zakończyło się ogromnym sukcesem. Możemy tak śmiało powiedzieć, czytając ankiety zaproszonych gości z Hiszpanii, Niemiec i Szwajcarii. Był to tydzień pracy nad projektem Erasmus Plus, którego celem jest zagadnienie Fair Trade – Sprawiedliwy Handel, jak również praktyczna pomoc w krzewieniu ducha tej idei. Pracowaliśmy wspólnie z młodzieżą z zaprzyjaźnionych szkół zagranicznych w dniach 26.10-30.10.2015.

Całe to spotkanie było możliwe dzięki ogromnemu nakładowi pracy osób zaangażowanych w realizację projektu, zwłaszcza dzięki koordynatorom projektu,  pracy całej Rady Pedagogicznej i grona rodziców, którzy przyjęli pod swój dach naszych zagranicznych gości i wielu, wielu innych osób, których nie sposób nawet wymienić. Liczba gości na początku przekraczała nasze możliwości, ale udało nam się przyjąć 46 uczniów z Hiszpanii, Szwajcarii i Niemiec.

Tydzień był wyjątkowo pracowity. Przez pierwsze dwa dni nasze działania nadzorował zaproszony z Niemiec ekspert Pan Alex Tscheulin z firmy 3Freunde. W planie były dwa dni wykładów. To budziło w nas zaniepokojenie: jak młodzież gimnazjalna to wytrzyma?  Obawy jednak były płonne, ponieważ były tam również gry i zabawy aktywizujące, prace w grupach, integracja młodzieży. Jednak nie dajcie się zwieść-temat był poważny i zagadnienia podejmowane były naprawdę trudne np. marketing i zarządzanie projektem, dystrybucja oraz reklama gotowego produktu – koszulki z logo Fair Trade.

Po dwóch dniach przygotowań i smutku z powodu wyjazdu Pana Alexa, który ujął za serca wszystkie zgromadzone osoby. W środę zaczęła się prawdziwa praca - musieliśmy wybrać projekt koszulki, którą będziemy rozprowadzać, promując Sprawiedliwy Handel. Nasza polska koszulka zwyciężyła. Jakaż to była radość i satysfakcja dla naszej grupy. Tego samego dnia zwiedziliśmy także Legnicę. Zagraniczni koledzy poznali najciekawsze zabytki.

Czwartek był dniem rozrywek i podróży, ponieważ wybraliśmy się pociągiem do Wrocławia i robiliśmy wszystko, by pokazać naszym gościom, jak piękna jest Polska i nasza dolnośląska stolica.

Piątek był dniem najtrudniejszym, bowiem przygotowywaliśmy podsumowanie i prezentację na zakończenie projektu, która odbyła się wieczorem z udziałem lokalnych władz, rodziców oraz zaproszonych gości. Po oficjalnej części nasza polska gościnność przejęła stery i pokazaliśmy gościom, iż nigdzie indziej nie jest tak jak u nas. Zaprezentowaliśmy specjały polskiej kuchni przygotowane przez rodziców uczniów oraz nauczycieli z Gimnazjum w Spalonej. Nasi goście zajadali się, docenili dekorację stołów i byli pod ogromnym wrażeniem. Dla uczniów naszych i przyjezdnych atrakcją była dyskoteka, podczas której muzyka porwała do tańca niemal wszystkich.

Bardzo mile wspominamy ten czas, który, chociaż logistycznie trudny, dał nam satysfakcję, iż dokonaliśmy niemal niemożliwego.