Szkoła Podstawowa w Spalonej

  • Kalendarium

    Wtorek, 2024-05-14

    Imieniny: Bonifacego, Julity

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 4271615
    • Do końca roku: 231 dni
    • Do wakacji: 38 dni

PROGRAM MIĘDZYNARODOWY

Program międzynarodowy finansowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji "Uczenie się przez całe życie - Comenius" we współpracy ze szkołami z Niemiec, Francji i Hiszpanii pt. "MIGRACJA W UNII EUROPEJSKIEJ"

Niezapomniany tydzień

W ramach projektu Socrates Comenius w dniach od 8 do 13 listopada bieżącego roku dwudziestu uczniów, którzy w ubiegłym roku szkolnym uzyskali najlepsze oceny, pojechało do Niemiec, a dokładnie do miejscowości Brühl na zachodzie kraju. W projekcie wzięła udział młodzież z pięciu krajów : Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Niemiec i Polski. Uczestnicy rozmawiali głównie po angielsku.

Pierwszego dnia uczniowie spędzili czas u rodzin, u których mieszkali. Wszystkie rodziny przyjęły gości z życzliwością, wszyscy byli zadowoleni, jedzenie również było bardzo smaczne. Był to dzień na zaklimatyzowanie się i poznanie domowników.

Kolejnego dnia (tj. wtorek 09.11.) uczestnicy zostali przydzieleni do siedmiu grup,

w których narodowość była dość zróżnicowana. Każdy miał napisać własne odczucia

i spostrzeżenia dotyczące migracji, czym są spowodowane i czy jest to pozytywne zjawisko. Wszystkie zespoły miały za zadanie przeprowadzić wywiad z emigrantami

z różnych krajów (m.in. Rosja, Kongo, Irak, Grecja, Hiszpania). Na podstawie wywiadów zrobiono plakaty zawierające elementy ich biografii. Te prace były okazją do integracji młodzieży.

W środę uczestników projektu czekał bardzo pracowity dzień. Wszyscy pojechali do Kolonii. Każda z grup odwiedziła różne ciekawe miejsca, w których przyjęli je emigranci. Celem tych zajęć było poznanie obcych kultur i przyjrzenie się, jak radzą sobie emigranci na obczyźnie. Moja grupa odwiedziła panią Di Xing (z Pekinu), która uczyła nas liter chińskich. Później zwiedziliśmy galerię sztuki indyjskiej. Następnie wzięliśmy udział w lekcji muzyki indyjskiej. Gdy wszyscy ukończyli zajęcia, odbyła się prezentacja nowych umiejętności. Nasz zespół zaśpiewał piosenkę o indyjskim bogu Kriszna. Po prezentacji był czas na zwiedzanie i zakupy w centrum Kolonii. Ten dzień był fascynujący i pełen atrakcji.

Z samego rana w czwartek wyjechaliśmy do Brukseli. Tam wysłuchaliśmy prezentacji, a następnie udaliśmy się do Parlamentu Europejskiego, gdzie mogliśmy dowiedzieć się, jak wyglądają jego obrady. Po południu mieliśmy czas na zwiedzenie miasta, które szczególnie zachwyca swoją architekturą, odwiedziliśmy też sklepy ze słynną belgijską czekoladą.

Piątek - dzień pożegnań i refleksji. Tego dnia pracowaliśmy w grupach. Każda grupa robiła plakat o tym, co robiła w środę w Kolonii. Poza tym każdy miał napisać, co zmieniło się w jego opinii na temat migracji oraz doświadczenia, które na to wpłynęły. Wieczorem odbyła się dyskoteka pożegnalna. Był poczęstunek przygotowany przez młodzież. Były charakterystyczne dla każdego kraju potrawy. Nasi uczniowie zrobili bigos i naleśniki. Wieczór był bardzo miły. Wszyscy uczestnicy bardzo się ze sobą zżyli i trudno było im się rozstać.

Ten tydzień był niesamowity. Poznaliśmy wielu sympatycznych ludzi. Mieliśmy okazję podszkolić się w językach obcych oraz zobaczyć trochę świata. Te dni na zawsze zapadną w naszej pamięci, gdyż było to wspaniałe przeżycie, jakie nie zdarza się na co dzień.

 

Karolina Ceglarska

klasa III „c"