OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

O tym, że dziecko to człowiek, a jego prawa są szczególną kategorią praw człowieka, przekonywał już Janusz Korczak. Jego myśl pedagogiczna stanowiła fundament dla stworzenia najważniejszego dokumentu określającego i chroniącego prawa dzieci — Konwencji o Prawach Dziecka. Sejm ustanowił 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka na wniosek rzecznika praw dziecka Marka Michalaka. Dlatego w tym dniu Szkoła Podstawowa w Spalonej, zwróciła szczególną uwagę na przysługujące dzieciom prawa.W czasie zajęć zorganizowanych przez nauczyciela biblioteki szkolneji uczniowie wysłuchali historii A. Maciak pt. „Mali bohaterowie”., o małych bohaterach, którzy swoimi czynami, poglądami i zaangażowaniem wpływali i wpływają na losy naszego świata i zmieniają go na lepszy. Nauczyciel w bibliotece przypomniał dzieciom obowiązujące prawa dziecka. Dzieci muszą mieć bowiem świadomość, że ich prawa są ważne, muszą je znać i wiedzieć, że muszą być przestrzegane.

Książka "Mali bohaterowie" objęta jest  m.in. Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka oraz patronatem Kapituły Orderu Uśmiechu.