Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Projekt Deutsch-Wagen-Tour

Projet Deutsch-Wagen-Tour ma na celu wzrost popularności języka niemieckiego w Polsce. Jest on skierowany do uczniów i nauczycieli . W dosłownym tłumaczeniu to "kolorowy niemiecki z dostawą do ucznia". W projekcie uczestniczyliśmy dzieki naszym Paniom germanistkom: Beacie Orłowskiej i Agnieszce Sitarz. < .film. >

- Projekt ten ma na celu z jednej strony promowanie języka niemieckiego, a z drugiej uświadomienie młodzieży, jak ważna jest nauka języków obcych – mówi Małgorzata Urlich – Kornacka, prowadząca warsztaty. - Takie zajęcia pokazują, że języków obcych można uczyć się również w inny sposób – przez zabawę. - Pracując w grupie uczniowie integrują się, a ruch i taniec pozwala im na przełamanie barier i wyzwala odwagę – tłumaczy.

- Na takich warsztatach uczymy się szybciej - tak samo jak podczas podróży za granicę, dlatego powinny być częściej organizowane – mówi Rafał. - Na pewno więcej zostaje nam w głowie, to lepsze niż zakuwanie – dodaje Karolina.

W projekcie wzięło udział ponad pięćdziesięciu ochotników z Gimnazjum w Spalonej. - Warunkiem udziału nie była znajomość języka niemieckiego, tylko chęć zabawy – mówi Beata Orłowska – Mielniczuk, germanistka. W uroczystym otwarciu Deutsch Wagen Tour wziął udział Zdzisław Tersa, wójt Kunic i Ewa Bużdygan, sekretarz gminy.

Część artystyczną przygotowała grupa uczniów szkoły podstawowej z Kunic, która przedstawiła niemieckojęzyczny spektakl. - Dzięki uprzejmości Tomasza Szczytyńskiego, dyrektora Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, udało nam się nawet sfilmować ten spektakl na legnickim zamku – przyznaje Beata Orłowska – Mielniczuk. - Często organizujemy takie imprezy – dodaje. Mamy partnerską szkołę Gezant Schule w Bruhl i co roku organizujemy wymiany uczniowskie. Bierzemy również udział w projekcie Comenus – byliśmy w Anglii, na Majorce i w Paryżu.

Projekt „ Deutsch-Wagen -Tour.” został nagrodzony certyfikatem „EUROPEAN LANGUAGE LABEL" – europejskim znakiem innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcyc.