Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

SPRZĄTANIE ŚWIATA

„Zostawcie nam czysty kawałek świata,
Zostawcie nam strumyka czysty bieg.
Zostawcie nam lasy, ogrody w kwiatach,
Czyste powietrze, zima czysty śnieg."

Marek Grechuta

Wokół nas pełno jest śmieci - przepełnione wysypiska, zaśmiecone trawniki, lasy i tereny nadrzeczne, zanieczyszczona gleba, wody i powietrze. Tragiczny obraz przedstawiają dzikie wysypiska śmieci. Ludzie nie troszczą się o czystość naszego środowiska.

Dnia 20 września 2010r. w Gimnazjum w Spalonej przeprowadzono akcję „Sprzątanie Świata". Osobą odpowiedzialną za przebieg akcji była nauczycielka chemii Agnieszka Biś.

Celem akcji było uświadamianie młodzieży o konieczności dbania o stan środowiska naturalnego oraz uporządkowanie terenu wokół żwirowni w Spalonej, będącej miejscem wypoczynku letniego miejscowej ludności oraz Legnicy.

Uczniowie brali udział w akcji dobrowolnie za zgodą rodziców.
W tym roku udział w akcji sprzątania wzięło ok. stu pięćdziesięciu uczniów ze wszystkich dziewięciu klas naszego gimnazjum.
Młodzież została wyposażona w gumowe rękawiczki i worki na śmieci, przekazane nam z Urzędu Gminy w Kunicach. Sprzątanie odbyło się w dwóch turach po półtorej godziny. Pierwsza grupa sprzątała plażę wzdłuż ul. Młyńskiej, a druga wzdłuż drogi do Rybina. Po zakończonej akcji Urząd Gminy został poinformowany o miejscu składowania worków ze śmieciami. Opiekę sprawowali nauczyciele: Alicja Chrobak, Anna Dolewicz, Maciej Dorożko, Ewa Jezierska - Gogulska, Jolanta Szymonik - Urbańska.