Zaczęło się w Polsce

We wtorek 28 maja 2014r. odbyły się w naszej szkole warsztaty na temat 25 rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce z 4 czerwca 1989r. Gościem i prowadzącym warsztaty był p. Sebastian Górski, który reprezentował Instytut Pamięci Narodowej.

W warsztatach wzięły udział klasy II i III. Współczesna historia  naszego kraju to czas nie tak odległy, o którym niewiele się mówi na wiedzy o społeczeństwie, czy na historii. 25 rocznica wolnych wyborów to okazja, by przybliżyć  tę ważną datę gimnazjalistom, a jednocześnie uzmysłowić, że te przemiany, które dokonały się w Europie w latach 90-tych XX wieku -  zaczęły się w Polsce. Dzięki obradom okrągłego stołu z lutego-kwietnia 1989, udało się w Polsce na drodze pokojowej, bez rozlewu krwi przeprowadzić reformy ustrojowe. Z kraju komunistycznego , staliśmy się krajem demokratycznym. Pierwszym sprawdzianem nowopowstającej demokracji stały się wybory z 4 czerwca 1989r. Z 35 % , czyli 161 przydzielonych dla opozycji miejsc w sejmie, „Solidarność”, już w pierwszej turze zebrała 160, a 92 na 100 w senacie.  Były to wybory, które zapisały się również w pamięci niebywałą  frekwencją 63%, jak dotąd w żadnych wyborach do parlamentu, nie było tak wysokiej frekwencji. Przemiany w Polsce pokazały innym krajom, że można na drodze pokojowej dokonać znaczących zmian. To zmiany w Polsce poprzedziły upadek Związku Radzieckiego, zburzenie muru berlińskiego i powstanie nowych państw w Europie Wschodniej. Byliśmy pierwsi, od nas się zaczęło, możemy być dumni.