"Polskie 10 lat w Unii Europejskie " XIII forum Klubów Europejskich w Legnicy

28 maja 2014r. uczennice z naszej szkoły: Justyna Juszczak, Natalia Michałowska, Julia Hop i Agata Ruszlewicz pod opieką p. Ewy Jezierskiej-Gogulskiej wzięły udział w debacie poświęconej 10 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, która odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy.

W części artystycznej mogłyśmy podziwiać pokazy licealistów w tańcu towarzyskim i grze na skrzypcach i fortepianie. Debata dała możliwość podsumowania 10 lat Polski w UE, dokonaniu bilansu korzyści i strat  wynikających z naszego udziału. Wypowiedzi młodych ludzi wskazywały na wiedzę i znajomość tematu, dały możliwość zaprezentowania swojego zdania, spostrzeżeń i przemyśleń dotyczących przyszłości Unii Europejskiej. Byłyśmy pod wrażeniem dojrzałości wypowiedzi gimnazjalistów i licealistów, którzy obiektywnie ocenili nasze 10 lat w UE, zwracając uwagę na korzyści w postaci wyremontowanych dróg, nowych miejsc pracy, możliwości kształcenia się za granicą, korzystania z programów unijnych, nawiązywaniu kontaktów, otwartości, ale też na negatywne skutki naszej integracji: utracie tożsamości, opuszczaniu kraju przez zdolnych, poszukujących rozwoju poza Polską, konieczności podporządkowania się, niezrozumiałym czasami dla nas przepisom UE. W dyskusji wzięła udział również nasza koleżanka Natalia Michałowska, która zwróciła uwagę na korzyści, które są naszym udziałem: wymianie szkół, realizowaniu projektów unijnych i korzystaniu z dofinansowań obiektów sportowych. Wnioskiem z debaty było zdanie, które można sparafrazować: korzystajmy z możliwości jakie daje nam Unia Europejska, ale nie zapominajmy skąd jesteśmy, dbajmy o naszą tożsamość narodową i o rozwój naszego kraju. Po debacie odbył się konkurs na temat wiedzy o Unii Europejskiej, jej symbolach, historii, kulturze. W konkursie naszą szkołę reprezentowały: Justyna Juszczak, Natalia Michałowska, Julia Hop.  Zajęłyśmy ostatnie miejsce wśród 6 gimnazjów. Zwyciężyło Gimnazjum Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Legnicy. Gratulujemy!