Poniedziałek, 2024-05-13

Imieniny: Agnieszki, Magdaleny

O spotkaniu w Niemczech- 24-29 listopad 2014r

Grupa 20 uczniów z Gimnazjum w Spalonej wraz z opiekunami: Agnieszką Sitarz, Beatą Orłowską- Mielniczuk  i Anną Dolewicz uczestniczyła w terminie 24.11.-30.11.2014 roku w międzynarodowym projekcie Erasmus plus. W projekcie tym uczestniczą uczniowie z Hiszpanii, Szwajcarii, z Niemiec i z Polski.

Temat dotyczy rozwoju i współpracy ze szczególnym naciskiem na zagadnienie Fair Trade czyli idei sprawiedliwego handlu. Pierwsze spotkanie w Niemczech przekazało skutecznie i w niekonwencjonalny sposób, jak ważnych tematów dotyka projekt i uświadomiło rangę całego przedsięwzięcia.

Podczas tego tygodnia grupa uczniów uczestniczyła w wykładach i w niezwykłych zajęciach np. symulacyjnej grze, w której uczniowie odgrywali role kupców, plantatorów kawy. Dzięki takim aktywizującym technikom uczniowie mogli zobaczyć i przekonać się, jak obecnie działa ten niekorzystny i krzywdzący system wyzysku pracowników i co tym steruje.

Uczniowie zwiedzali wyjątkowe miejsca: perłę gotyckiej architektury - katedrę w Kolonii oraz  Brukselę, a w niej Parlament Europejski  oraz Parlamentarium – centrum edukacyjne, w którym interaktywne ekrany multimedialne zabierają w podróż po historii integracji europejskiej i pokazują, jak UE wpływa na nasze codzienne życie. Niespodzianką było  spotkanie polskiej grupy z asystentką europosła Pana Dariusza Rosatiego, który nie mógł osobiście powitać grupy, ponieważ uczestniczył w sesji plenarnej parlamentu w Strasburgu. Pani Joanna Mężyńska zachęcała uczniów do poznawania języków obcych, a także do bycia aktywnym obywatelem UE, który ma wiedzę dotyczącą aktualnych wydarzeń w Europie i na świecie.

Niewątpliwą zaletą uczestnictwa w tym przedsięwzięciu była możliwość pracy w łączonych międzynarodowych grupach z uczniami ze szkoły niemieckiej, hiszpańskiej i szwajcarskiej.  Młodzież nawiązała kontakty, które będą rozwijane przez następne dwa lata. Spotkanie w Br?hl było rozpoczęciem przygody, której ciąg dalszy odbędzie się w Binissalem na Majorce.

W gazecie niemieckiej ukazał się artykuł dotyczący projektu i udziału w nim naszej szkoły (http://www.ksta.de/bruehl/gesamtschule-bruehl-schueler-lernen-welthandel,15189176,29198524.html)