"Człowiek na moście" na Dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy

Niedzielny wieczór grupa miłośników teatru spędziła na Dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy. Obejrzeliśmy wspaniały spektakl pt" Człowiek na moście". Legniccy aktorzy po raz kolejny pozytywnie zaskoczyli widzów opowiadając historię zapomnianej, ale niezwykle ważnej postaci związanej z historią Legnicy. Głównym bohaterem spektaklu był Henryk Karliński - reżyser teatralny, założyciel chóru Magrygał, pomysłodawca i organizator Ogólnopolskiego Turnieju Chórów "Legnica Cantat".

Henryk Karliński (1922-1975) młodość spędził we Francji, w szkole zakonnej. Po wojnie wrócił do kraju i w 1949 roku osiadł w Legnicy. Pracował jako nauczyciel, a od roku 1956 był instruktorem w Legnickim Domu Kultury, działając z niespożytą energią i inwencją jako chórmistrz, reżyser teatralny, organizator konkursów – słowem animator najrozmaitszych przedsięwzięć, które stanowiły o kulturze Legnicy. Założony przezeń w 1949 roku chór „Madrygał” działa do dziś. Nadal organizuje się też prestiżowy Ogólnopolski Turniej Chórów „Legnica Cantat", którego Karliński był pomysłodawcą i twórcą.