Poniedziałek, 2024-05-13

Imieniny: Agnieszki, Magdaleny

Spotkanie grupy Erasmus 09.01.2015r

Uczestnicy projektu spotkali się w celu przygotowania prezentacji dotyczącej tematu ”FAIR TRADE” oraz podsumowania dotychczasowej pracy.

Zostało utworzone konto erasmus.spalona@onet.pl, które umożliwia komunikację uczniów i nauczycieli, również z krajów partnerskich.

Fair trade

Sprawiedliwy Handel dąży do wyeliminowania ubóstwa z krajów Południa poprzez zapewnienie marginalizowanym w procesie globalizacji producentom w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej równych szans dostępu do rynków w krajach Północy. Rzuca on wyzwanie praktykom handlowym, które utrzymują ludzi w nędzy. Podstawowym celem Sprawiedliwego Handlu jest zbudowanie trwałych, bezpośrednich relacji pomiędzy producentami w krajach biednych a konsumentami w bogatych częściach świata.

W 2013 r. wartość sprzedaży produktów w systemie Fairtrade wyniosła 5,5 mld euro, z czego do producentów oprócz zapłaty za produkty trafiło 86 mln euro dodatkowej premii Fair Trade.

W Polsce produkty ze znakiem Fairtrade dostępne są m.in. sieci delikatesów Bomi, Alma, Piotr i Paweł a także w sieci Kuchnie Świata. Większość z nich pochodzi z Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My”, które w swojej ofercie ma ok. 200 produktów Sprawiedliwego Handlu. Duży wybór produktów Fairtrade znajduje się w sklepach Marks&Spencer znajdujących się w Warszawie (4 sklepy w galeriach handlowych) i Koszalinie. Fairtrade pojawia się też w Tesco i na specjalnych regałach z artykułami regionalnymi i ekologicznymi w sklepach Carrefour.

Ważnym kanałem dystrybucji są sklepy internetowe, które oferują stosunkowo szeroki asortyment produktów Fairtrade:

W marcu 2009 r. powstała Koalicja Sprawiedliwego Handlu, aby rozwijać i promować Sprawiedliwy Handel w Polsce. Członkami i partnerami są organizacje pozarządowe, firmy oraz osoby prywatne z całego kraju, w tym Polska Akcja Humanitarna, Polska Zielona Sieć, Grupa eFTe Warszawa, Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My".

Od 2005 roku corocznie organizowany jest w Polsce Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu (każda druga sobota maja).

Główne zasady Sprawiedliwego Handlu

• Tworzenie producentom środków i możliwości w celu poprawy ich warunków życia i pracy;
    • Rozwój obustronnie korzystnych relacji pomiędzy sprzedawcami i nabywcami;
    • Płacenie przez kupujących ceny, która zapewnia producentom sprawiedliwe wynagrodzenie za ich pracę i akceptowalny dochód dla organizacji handlowej;
    • Wzrost świadomości na temat sytuacji kobiet i mężczyzn jako producentów i handlowców;
    • Promocja równych szans dla kobiet;
    • Ochrona praw kobiet, dzieci i ludności tubylczej.

Cele Sprawiedliwego Handlu

• Zwiększenie środków do życia dla producentów poprzez zwiększenie dostępu do rynku;
    • Wzmocnienie organizacji producentów, płacenie lepszych cen i zapewnienie ciągłości stosunków handlowych;
    • Wsparcie możliwości rozwoju upośledzonych społecznie producentów, szczególnie kobiet i ludności tubylczej, oraz ochrona dzieci przed eksploatacją w procesie produkcyjnym.
    • Podnoszenie świadomości wśród konsumentów na temat negatywnych skutków międzynarodowego handlu, aby pozytywnie oddziaływali poprzez swoją siłę nabywczą;
    • Tworzenie przykładu partnerstwa w handlu poprzez dialog, przejrzystość i szacunek;
    • Prowadzenie kampanii na rzecz zmian w zasadach i praktyce konwencjonalnego handlu międzynarodowego.
    • Ochrona praw człowieka poprzez promocję sprawiedliwości społecznej, zdrowej praktyki ekologicznej oraz bezpieczeństwa ekonomicznego.

Oni dla nas pracują

Miliony ludzi w krajach ubogich ciężko pracuje, by zaspokoić nasze potrzeby. Uprawiaja kawę, kakao, herbatę, ryż, banany czy pomarańcze, dostarczają też przeróżne wyroby rzemieślnicze, artystyczne czy przemysłowe. Chcieliby - tak jak i my - odpocząć po pracy i cieszyć się życiem wraz z rodzinami, posłać dzieci do szkoły, leczyć je, gdy zachorują, kupić im prezenty na święta. Niestety, zazwyczaj żyją i pracuja w warunkach, które nie odpowiadają ich godności.