Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Sprawozdanie z Majorki

15.03.2015 Niedziela

W dniu 15.03.2015 o godzinie 0,45 wszyscy uczestnicy programu Erasmus+ spotkali się na zbiórce. Panie opiekunki przeliczyły młodzież oraz wyraziły zgodę na zajęcie miejsc w autokarze. O godzinie 1 wyruszyliśmy w podróż na lotnisko Tegel w Berlinie.

Dotarliśmy na miejsce o 4.30,  więc do wylotu pozostały nam 4h. Usłyszeliśmy polecenia pań opiekunek, by udać się do odprawy. Po oddaniu bagażu ruszyliśmy w kierunku poczekalni, gdzie spędziliśmy pozostały czas. Po wezwaniu do bramek wsiedliśmy do samolotu i czekaliśmy na odlot. Na szczęście odbył się on bez turbulencji, za to mogliśmy podziwiać piękne widoki. Trwało to ok 2h. Po 10.00 byliśmy już w stolicy Majorki, gdzie czekały na nas nasze rodziny. Ok 10.30 wszyscy się rozeszliśmy w kierunku domów.

Natalia K., Julia L.,

16.03.2015 Poniedziałek

Dzisiejszy dzień był dla nas naprawdę ekscytujący , ponieważ po raz drugi spotkaliśmy się z grupą Erasmus. Na samym początku odbyło się krótkie wprowadzenie, po czym dostaliśmy listy z podziałem. Następnie powstały 3 grupy, w których realizowaliśmy przygotowane zadania. Pierwszym poleceniem było ułożenie 5 kwadratów bez wzajemnej komunikacji. Każdy posiadał swoją część kwadratu schowaną w kopercie, niestety do ułożenia pełnego brakowało pozostałych części innych osób. To zadanie miało na celu uświadomienie nam, jak ważne jest komunikowanie się. Bez tego nie można nic osiągnąć. Drugim i zarazem ostatnim zadaniem do wykonania było stworzenie własnego profilu na Twinspace- bezpiecznej platformie współpracy wykorzystywanej przez szkoły. Instrukcje opracowania profilu były zawarte w instrukcjach, które otrzymaliśmy na samym początku. Po zajęciach każdy kraj spotkał się w swojej grupie, by omówić przebieg dzisiejszego dnia. Na zakończenie każdy wrócił do domów swoich hiszpańskich gospodarzy.

Julia H., Agata R., Dominika W.

17.03.2015 Wtorek

Wszyscy uczniowie pojechali pociągiem do Palmy, największego miasta na Majorce. Tam zostali podzieleni na dwie grupy. Grupa I udała się do Fons Mallorqui per a la solidariat. Jest to organizacja z  oświadczeniem od   ponad dziesięciu lat  wspiera procesy rozwoju lokalnego i wzmocnienia instytucjonalnego, z udziałem gmin w Majorce i Południa.

Uważa , że współpraca gmin komunalnych jest podstawowym narzędziem w walce z ubóstwem i dla zrównoważonego rozwoju na poziomie globalnym. Uczniowie analizowali jeden z projektów, jaki wykonała organizacja. Wypisywaliśmy plusy i minusy oraz to co można byłoby zmienić. Taka aktywność nauczyła nas tego, że zawsze powinniśmy brać pod uwagę każde czynniki. Grupa II udała się Finestra al sud Comerc, gdzie mieli podobne zajęcia. Po zajęciach udaliśmy się do szkoły.

Justyna J., Nikola Cz.,

18.03.2015 Środa

W czwarty dzień pobytu na Majorce-w środę zbiórkę w szkole mieliśmy o 9.00 , jak w inne dni. Od razu udaliśmy się na stację i pojechaliśmy do Palmy. W mieście podzielono nas na 7 grup międzynarodowych. W takim składzie zwiedziliśmy miasto,  zgodnie z planem,  który dostaliśmy. W każdym miejscu robiliśmy zdjęcia.  Po lepszym poznaniu Palmy spotkaliśmy się w umówionym miejscu o 13.00 . Zostaliśmy w mieście  z innymi uczniami.

Dorota W., Karol Cz.,

19.03.2015 Czwartek

19 marca 2015 roku projekt Erasmus + zaplanował stworzenie kryteriów do oceny prezentacji każdego kraju. Spotkaliśmy się w szkole o 9.00. Na początku dostaliśmy instrukcje co do dzisiejszego dnia, a później zostaliśmy podzieleni na osiem grup. Każda z tych grup miała swojego opiekuna, z którym musiała opracować własne kryteria, pod które będą oceniać narodowe projekty, aby wybrać z nich najlepszy  i wprowadzić go w życie, aby pomóc Krajom Trzeciego Świata. Prace nad kryteriami skończyliśmy o 12.00. Mieliśmy 15 minut przerwy, a później już w narodowych grupach omawialiśmy jutrzejsze przedstawienie naszej prezentacji. Po południu Hiszpanie podzielili się na dwie grupy. Jedna poszła do wesołego miasteczka, a druga w góry. Było bardzo fajnie.

Piotr Sz., Jakub M.,

20.03.2015 Piątek

W godzinach porannych spotkaliśmy się wszyscy w szkole. Był to piątek, w tym dniu mieliśmy zaplanowane prezentacje wybranego produktu fairtrade przez każdy z krajów. Po krótkich słowach wstępu udaliśmy się całą grupą do teatru, w którym miało się wszystko odbyć. Po przedstawieniu produktów przez reprezentacje z każdego państwa udaliśmy się na godzinną przerwę. Po powrocie rozdzieliliśmy się na małe grupy, takie w jakich pracowaliśmy dzień wcześniej  i podjęliśmy dyskusję dotyczącą przydatności i łatwości produkcji produktów. Następnie rozpoczęliśmy głosowanie na najlepszy produkt,  po ogłoszeniu wyników okazało się, że wygrała grupa niemiecka. Po zakończeniu rozmawialiśmy jeszcze na temat koszulki z logo fairtrade. W godzinach popołudniowych udaliśmy się do szkoły gdzie razem z Hiszpanami, u których mieszkaliśmy po krótkim pożegnaniu poszliśmy do domu. Część z Nas po obiedzie z rodzinami udała się na plażę, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałe morze. Wieczorem wszyscy uczestnicy projektu Erasmus + zebrali się w szkole na dyskotece podsumowującej spotkanie. Po wspaniałej zabawie pojechaliśmy do domów, aby wypocząć przed długą podróżą do Polski.

Agnieszka A., Damian K., Małgorzata Ch.

21.03.2015 Sobota

W sobotę rano, około godziny 8.30, cała grupa już czekała na lotnisku w Palma De Mallorca. Po pełnych emocji pożegnaniach, ruszyliśmy w stronę odprawy. Nasz lot się nieco opóźnił, jednak myślę, że nikt z nas nie chciał opuszczać słonecznej Majorki. Po około 2,5h lotu, dotarliśmy do Berlina. Tam czekali już na nas nasi przyjaciele ze szkoły. W niemieckiej stolicy, mieliśmy chwilę czasu by zregenerować siły po podróży. Po małej przerwie wyruszyliśmy wszyscy autokarem do Polski, a po 4h byliśmy już w objęciach naszych kochanych rodziców.

Kamila Ł.,